Sfinks na Facebooku

facebook

Newsletter

Bilety online

facebook

Na ekranie

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri
Disaster Artist
The Place (Sala
Kształt wody
Maria Callas (Sala

Propozycje

Seans z maluszkiem
DKF Kropka
Filmowy Klub Seniora

Partnerzy

PISF
FINA
Dziennik Polski
Kinads

Krakowska Karta Rodzinna

Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

 

Zapowiedzi

Simple Life. Dokument w "Sfinksie": Miasto duchów

„Miasto duchów” dokumentuje historię dziennikarzy i aktywistów należących do ugrupowania RSS (Raqqa Is Being Slaughtered Silently). Od kiedy w 2014 r. syryjskie miasto Raqqa zostało opanowane przez ISIS, lokalni reporterzy ryzykując życiem informują społeczność międzynarodową o zbrodniach dokonywanych przez bojowników Państwa Islamskiego. Film miał swoją światową premierę podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego Sundance.

 

Więcej ››

Nić widmo

6 nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film, reżyserię i najlepszą rolę męską. Londyn, lata pięćdziesiąte. Słynny krawiec Reynolds Woodcock wraz z siostrą Cyril stanowią centrum brytyjskiej mody, ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki. Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock. Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma, która wkrótce staje się jego muzą i kochanką. Jego uporządkowane życie burzy miłość.

Więcej ››

Bliskość (Sala "Mały Metraż")

Wyróżniony nagrodą FIPRESCI w Cannes debiut fabularny Kantemira Bałagowa.  Akcja filmu toczy się pod koniec lat 90. we wrzącym kotle północnego Kaukazu, gdzie warunkiem przetrwania jest lojalność wobec "plemienia": rodziny i etnicznej wspólnoty. Reżyser patrzy na ten świat oczami młodej Żydówki, uwikłanej w sieć znienawidzonych zależności, w imię których dziewczyna ma się poświęcić, by ocalić porwanego brata. Ilana próbuje wymknąć się ograniczeniom, szuka wolności i walczy z rzeczywistością.

 

Więcej ››

Boski porządek (Sala "Mały Metraż")

Szwajcaria, 1971r: Nora jest młodą gospodynią domową i matką, która mieszka ze swoim mężem i dwoma synami w spokojnej małej wiosce. Tutaj, na szwajcarskiej prowincji, mało kto odczuwa skutki gigantycznych wstrząsów społecznych, które zostały wywołane wydarzeniami z maja 1968 r., związanymi z falą rewolucji obyczajowej, demonstracjami studenckimi i walką o prawa obywatelskie. Nora nawet nie przeczuwa, że jej życie ulegnie radykalnej zmianie i z kury domowej stanie się aktywistką, doprowadzając do przyznania kobietom praw wyborczych. Film inspirowany faktami.

 

Więcej ››

Lady Bird

Dwa Złote Globy oraz 5 nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film, reżyserię i najlepszą rolę żeńską. Christine „Lady Bird” McPherson ze wszystkich swych młodzieńczych sił sprzeciwia się matce. Kobiecie silnej, wyrazistej, o jasno sprecyzowanych poglądach, pracującej bez wytchnienia jako pielęgniarka po tym, jak jej mąż stracił pracę. Warto wspomnieć, że bunt Christine to tak naprawdę walka z samą sobą, bowiem niezależność nastolatki jest lustrzanym odbiciem charakteru matki.

Więcej ››

Czwarta władza

6 nominacji do Złotych Globów i dwie nominacje do Oscara - za najlepszy film i najlepszą rolę żeńską. To już 21 nominacja w karierze Meryl Streep. Dwoje wydawców dziennika „The Washington Post” Katherine Graham i Ben Bradlee staje na czele bezprecedensowego starcia amerykańskiej prasy z najwyższymi władzami, walcząc o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez cztery dekady ukrywanych przez najwyższe władze USA.

Więcej ››

W ułamku sekundy

Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego i nagroda aktorska w Cannes dla Diane Kruger.  W ułamku sekundy życie Katji eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina wspierają ją ze wszystkich sił, dzięki czemu Katji udaje się przetrwać uroczystości pogrzebowe. Jednak nużące poszukiwania sprawców i przyczyn bezsensownych morderstw komplikują bolesny czas żałoby, na nowo podsycając ból i budząc wątpliwości. Gdy policja zaczyna podejrzewać o udział w zamachu dwoje młodych neonazistów, w Katji narasta potrzeba osobistej zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.

Więcej ››

Jestem najlepsza. Ja, Tonya

Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej i 3 nominacje do Oscara, w tym za najlepszą rolę żeńską. Tonya Harding, amerykańska mistrzyni łyżwiarstwa figurowego, jedna z największych pretendentek do olimpijskich medali, znana była z niełatwego charakteru i kontrowersyjnych zachowań. Nikt jednak nie spodziewał się jak daleko zdolna jest się posunąć w walce o medale. Gdy jej główna konkurentka w amerykańskiej drużynie, Nancy Kerrigan, została zaatakowana przez nieznanego sprawcę, nikt nie podejrzewał, że była to cynicznie zaplanowana napaść, która miała utorować  Tonyi Harding drogę do olimpijskiego tryumfu.

Więcej ››

Dziennik maszynisty (Sala "Mały Metraż")

Statystyki pokazują, że w trakcie swojej kariery zawodowej każdy maszynista pracujący na kolei nieumyślnie zabija od 15 do 20 ludzi. Film jest tragikomiczną opowieścią o niewinnych masowych mordercach i ich życiu. Ilija jest doświadczonym maszynistą, który zbliża się do emerytury. Na koncie ma rekordową liczbę 28 zabitych. W ślady ojca idzie jego 19-letni syn Sima. Za chwilę po raz pierwszy przejmie stery pociągu. Jest podekscytowany, ale i przerażony. Mijają dni, Sima pracuje i nie wydarza się żaden wypadek. Żaden samobójca, bezdomny czy nieuważny człowiek nie wchodzi pod pociąg. Napięcie chłopaka w oczekiwaniu na wypadek staje się nieznośnie. Ojciec nie może patrzeć na jego męczarnie i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.

 

Więcej ››
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka) [Więcej] [OK]
Realizacja: webdecoded.pl