Sfinks na Facebooku

facebook

Bilety online

facebook

Na ekranie

Obietnica poranka
Pod ciemnymi gwiazdami
Nieposłuszne
Mamma Mia! Here We Go Again

Propozycje

Seans z maluszkiem
DKF Kropka
Filmowy Klub Seniora

Partnerzy

PISF
FINA
Dziennik Polski
Kinads

Krakowska Karta Rodzinna

Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem

 

Zapowiedzi

Człowiek delfin (Sala "Mały Metraż")

Jacques Mayol to jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem człowieka delfina, teoretyk i pasjonat nurkowania, filozof, którego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona "Wielki błękit". Był pierwszym wolnym nurkiem, który zszedł na głębokość 100 metrów, a jego koncepcja jedności człowieka z oceanem, w tym z delfinami, przedstawiona w biograficznej książce "Homo Delphinus" jest podstawą dla wszystkich nurków głębinowych. Oparty na unikalnym archiwum Mayola film portretuje jego życie i filozofię. Udajemy się w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i transgranicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. Poznajemy charyzmatycznego człowieka, rozdartego między lądem a wodą, który ryzykował życie nie dla sławy lecz dla wyższego celu. Nurkowanie dało mu szansę stać się posłańcem, który dotarł do granic ludzkiego ciała i umysłu nie tylko po to, by pobić dotychczasowe rekordy, lecz odkryć głębsze powinowactwo pomiędzy człowiekiem i morzem. Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami najbliższych przyjaciół Mayola, rodziny oraz mistrzów świata w nurkowaniu. Narratorem filmu jest Jean-Marc Barr – odtwórca roli Mayola w filmie "Wielki błękit".

Więcej ››

Dywizjon 303. Historia prawdziwa

Prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana książką Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili. W roli Witolda Urbanowicza wystąpił Piotr Adamczyk, a w legendarnego Jana Zumbacha wcielił się Maciej Zakościelny.

 

Więcej ››

Do zobaczenia w zaświatach (Sala "Mały Metraż")

Nagrodzona 5 statuetkami Cezara adaptacja uhonorowanej Nagrodą Goncourtów powieści Pierre’a Lemaitre’a. Listopad 1918. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, obiecujący artysta i syn milionera, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Swój wyczyn przypłaca straszliwym okaleczeniem. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia. Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, a Pradelle ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych. Wtedy w przyjaciołach odzywa się duch walki o sprawiedliwość. Wpadają na pomysł, który pozwoli im odwrócić kartę i wyrównać rachunki z ojczyzną. Czy ich zemsta będzie słodka i pomoże upamiętnić prawdziwych bohaterów narodu...?

Więcej ››

Loveling

Wzruszająca historia o dojrzewaniu dorosłych ludzi i uniwersalna historia o uczuciach z przepiękną rolą Karine Teles. Irene z mężem i czwórką dzieci mieszka w małym miasteczku na obrzeżach Rio de Janeiro. Jej najstarszy syn Fernando jest utalentowanym graczem w piłkę ręczną. Pewnego dnia chłopak zostaje zaproszony do profesjonalnej drużyny w Niemczech. Rodzina musi podjąć szybką decyzję o wyjeździe, od którego zależy jego dalsza kariera. Zaskoczona obrotem spraw Irene, stara się pokonać własny niepokój i odkryć w sobie nowe siły, by przyzwyczaić się do życia bez ukochanego dziecka.

Więcej ››

Ridan (w ramach wydarzenia "Zajrzyj do Huty")

Filmowy portret zmarłego w 2016r. Jerzego Ridana, reżysera, scenarzysty, publicysty i pedagoga. Jerzy Ridan jest autorem ponad 60 filmów dokumentalnych, wyreżyserował także pełnometrażową „Sonatę Marymoncką” w oparciu o prozę Marka Hłaski. Był dyrektorem programowym Nowohuckich Maratonów Filmowych oraz współpomysłodawcą i pierwszym realizatorem Nowohuckiej Kroniki Filmowej. W latach 2008 – 2012 był przewodniczącym Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Za osobisty wkład w życie kulturalne Nowej Huty w 2008 roku uhonorowany został tytułem „Nowohucianina Roku”. W filmie wykorzystane zostały niepublikowane dotychczas archiwalne materiały filmowe i fotograficzne, a także fragmenty filmów dokumentalnych i fabularnych. O Jerzym Ridanie opowiadają członkowie rodziny i przyjaciele.

Więcej ››

Juliusz

Tytułowym bohaterem jest uporządkowany nauczyciel plastyki (Wojciech Mecwaldowski), którego głównym problemem w życiu jest ojciec (Jan Peszek) – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Kiedy senior przeżyje drugi zawał serca, a mimo to odmówi zmiany stylu życia, Juliusz będzie musiał znaleźć sposób na to, by wpłynąć na jego zachowanie. Lekarstwem na bolączki bohatera wydawać się będzie przypadkowo poznana, beztroska lekarz weterynarii – Dorota. Okaże się jednak, że prawdziwe problemy dopiero nadchodzą…

Więcej ››

Dogman

Najnowszy film Matteo Garrone (Gomorra, Pentameron) z nagrodzoną Złotą Palmą w Cannes rolą Marcello Fonte. Mieszkańcy włoskiego miasteczka wiedzą, że Marcello, miejscowy psi fryzjer, nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, ale lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się Simone – trzęsący całą okolicą, wiecznie naćpany osiłek. Kiedy po raz kolejny bezwzględnie wykorzysta naiwność Marcella, psi fryzjer będzie musiał się odgryźć.

Więcej ››

Jesień we Francji (Sala "Mały Metraż")

Film wielokrotnie nagradzanego czadyjskiego reżysera Mahamata-Saleha Harouna, laureata Nagrody Jury w Cannes za film „Krzyczący mężczyzna”. „Jesień we Francji” to nie tylko zdecydowany i ważny głos w palącym temacie uchodźców, ale i refleksja o zderzeniu uczuć dwojga ludzi z wymogami biurokracji. Abbas Mahadjir pracuje jako nauczyciel w szkole średniej w Republice Środkowoafrykańskiej. Ponieważ jednak jego kraj jest rozdarty wojną, w poszukiwaniu spokoju i bezpieczeństwa Abbas wraz z dwójką dzieci opuszcza Afrykę. Rodzina przenosi się do Francji. Tam mężczyzna poznaje Francuzkę, która zakochuje się w nim i oferuje Abbasowi oraz jego dzieciom dach nad głową. Jednak wkrótce zaczynają piętrzyć się problemy.

Więcej ››

Fokstrot (Sala "Mały Metraż")

Izraelski kandydat do Oscara oraz zdobywca Srebrnego Lwa na 74. MFF w Wenecji, który w nietypowy i zaskakujący sposób opowiada o dramacie rodziny w obliczu śmierci syna. Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie zostają zdruzgotani niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Z biegiem czasu Michael staje się coraz bardziej sfrustrowany niekończącymi się wizytami całej armii krewnych i biurokratów składających nieszczere kondolencje. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary – analogicznie do surrealistycznych doświadczeń wojennych jego syna.

Więcej ››

Kler

Film Wojciecha Smarzowskiego to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Każdy z nich prowadzi zupełnie inne życie w świętości. Jeden pracuje w kurii w dużym mieście, drugi jest oskarżany o pedofilię, a trzeci zostaje wiejskim proboszczem. Zapowiada się najbardziej kontrowersyjny film tego roku w polskich kinach.
 

Więcej ››
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka) [Więcej] [OK]
Realizacja: webdecoded.pl